VERSION - en to fr_FR translation catalogue (57 entries)

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Month
fr_FR: Mois

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Day
fr_FR: Jour

en: You didn't add any Bookable item, please configure your Sagenda's account properly !
fr_FR: Vous n'avez pas ajouté d'élément réservable. Merci de configurer votre compte Sagenda.

en: NOT CONNECTED
fr_FR: NON CONNECTÉ

en: CONNECTED
fr_FR: CONNECTÉ

en: Sagenda Authentication Settings
fr_FR: Paramètres d'authentification de Sagenda

en: Sagenda Authentication Code
fr_FR: Code d'authentification de Sagenda

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les changements

en: Current Status
fr_FR: Statut actuel

en: Click here to get your Authentication code.
fr_FR: Cliquez ici pour obtenir votre code d'authentification.

en: <strong>[sagenda-calendar-wp]</strong> add this shortcode either in a post or page where you want to display the Sagenda form.
fr_FR: <strong>[sagenda-calendar-wp]</strong> ajoutez ce shortcode dans un article ou une page pour afficher Sagenda.

en: <strong>[sagenda-calendar-wp bookableitem="my bookable item name"]</strong> if you want to display only one bookable item on that page. Pay attention : if your bookable item is name "My Item", bookableitem="my item" or bookableitem="My Item" will be correct, but "bookableitem="myitem" not!
fr_FR: <strong>[sagenda-calendar-wp bookableitem=“mon élément réservable”]</strong> si vous souhaitez n’afficher qu’un élément réservable sur une page. Attention : si votre élément réservable se nomme “Mon élément”, bookableitem=“mon élément" or bookableitem="Mon élément" seront correctes, mais "bookableitem=“monelement” ne le sera pas!

en: If you want to use a shortcode outside of the WordPress post or page editor, you can use this snippet to output it from the shortcode’s handler(s): <pre>echo do_shortcode([sagenda-calendar-wp])</pre>
fr_FR: Si vous souhaitez afficher Sagenda en dehors d'une page ou d'un article vous pouvez utiliser le snippet : <pre>echo do_shortcode('[sagenda-calendar-wp]')</pre>

en: NOTE: You first need to register on Sagenda and then you will get a Authentication token which you will use to validate this Sagenda Plugin.
fr_FR: REMARQUE: Vous devez premièrement vous enregistrer sur Sagenda.net pour obtenir un code d'authentification que vous utiliserez dans le plugin WordPress pour vous identifier.

en: Read more
fr_FR: En savoir plus

en: Create a free account
fr_FR: Créez un compte gratuit sur Sagenda

en: About integration in your WP WebSite :
fr_FR: A propos de l’intégration dans votre site WordPress :

en: How to get the token :
fr_FR: Comment obtenir le code d’authentification?

en: Useful links :
fr_FR: Liens utiles :

en: You didn't configure Sagenda properly please enter your authentication code in Settings
fr_FR: Vous n’avez pas configuré Sagenda correctement, merci d’entrer votre code d’authentification dans les Paramètres

en: Search for all the events between
fr_FR: Rechercher tous les évènements entre

en: Back
fr_FR: Retour

en: You successfully subscribed to the event.
fr_FR: Vous vous êtes inscrit à l'évènement avec succès.

en: Please pay for your event
fr_FR: Merci de payer pour votre évènement

en: Pay
fr_FR: Payer

en: From
fr_FR: De

en: To
fr_FR: A

en: Please choose a bookable item
fr_FR: Merci de choisir un élément réservable

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Create a free Booking Account on Sagenda!
fr_FR: Créez un compte gratuit sur Sagenda!

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Click an event to book It:
fr_FR: Cliquez un évènement pour le réserver:

en: book-it!
fr_FR: réservez!

en: Help
fr_FR: Aide

en: No event found for the bookable item within the selected date range.
fr_FR: Pas d’évènement trouvé pour l’élément réservable sélectioné dans la plage de temps sélectionné.

en: Subscription
fr_FR: Abonnement

en: Email
fr_FR: Courriel

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Title
fr_FR: Titre

en: Mr.
fr_FR: M

en: Mrs.
fr_FR: Mme

en: Miss
fr_FR: Mlle

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de télephone

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Your selected booking :
fr_FR: Votre évènement sélectionné :

en: Event Name
fr_FR: Nom de l’évènement

en: Payment Amount
fr_FR: Montant du paiement

en: Now, let's book it! Please fill out the form below.
fr_FR: Réservons! Merci de remplir de formulaire ci-dessous.

en: Please fill out all the required fields
fr_FR: Merci de remplir tous les champs demandés

en: Successfully connected
fr_FR: Connecté avec succès

en: Your token is wrong; please try again or generate another one in Sagenda’s backend.
fr_FR: Votre code d'authentification est faux, veuillez re-essayer ou en générer un nouveau dans le backoffice de Sagenda.

en: An error has occurred. Booking wasn't saved.
fr_FR: Une erreur est survenue. La réservation n’a pas été sauvegardée.
