sagenda-calendar-wp - en to ar translation catalogue (45 entries)

en: NOT CONNECTED
ar: غير متصل

en: CONNECTED
ar: متصل

en: Sagenda Authentication Settings
ar: توثيق إعدادات بساجندا

en: Sagenda Authentication Code
ar: كود التثبيت لSagenda

en: Save Changes
ar: حفظ التعديلات

en: Current Status
ar: الوضع الحالى

en: Click here to get your Authentication code.
ar: انقر هنا للحصول على كود التوثيق

en: <strong>[sagenda-calendar-wp]</strong> add this shortcode either in a post or page where you want to display the Sagenda form.
ar: <strong>[sagenda-calendar-wp]</strong>إضافة هذا الرمز القصير إما في وظيفة أو الصفحة التي ترغب في عرض النموذج Sagenda.

en: <strong>[sagenda-calendar-wp bookableitem="my bookable item name"]</strong> if you want to display only one bookable item on that page. Pay attention : if your bookable item is name "My Item", bookableitem="my item" or bookableitem="My Item" will be correct, but "bookableitem="myitem" not!
ar: <strong>[sagenda-calendar-wp bookableitem="my bookable item name"]</strong> إذا كنت ترغب في عرض واحد فقط البند يمكن الحجز به على هذه الصفحة. الاهتمام: إذا البند الحجوزات الخاص بك هو اسم "البند الخاص بي"، bookableitem = "مادتي" أو bookableitem = "البند الخاص بي" سوف تكون صحيحة، ولكن "bookableitem =" myitem "لا!

en: If you want to use a shortcode outside of the WordPress post or page editor, you can use this snippet to output it from the shortcode’s handler(s): <pre>echo do_shortcode([sagenda-calendar-wp])</pre>
ar: إذا كنت ترغب في استخدام الرمز القصير خارج WordPress أو محرر الصفحة، يمكنك استخدام هذا الكود لاستخراجه من معالج الرموز القصيرة
    ): <pre>echo do_shortcode([sagenda-calendar-wp])</pre>

en: NOTE: You first need to register on Sagenda and then you will get a Authentication token which you will use to validate this Sagenda Plugin.
ar: ملاحظة: تحتاج أولا للتسجيل في Sagenda وبعد ذلك سوف تحصل على رمز مصادقة التي سوف تستخدم للتحقق من صحة  ربط Sagenda .

en: Read more
ar: اقراء المزيد

en: Create a free account
ar: انشاء حساب مجانى

en: About integration in your WP WebSite :
ar: عن التكامل فى موقعك WP:

en: How to get the token :
ar: كيف تحصل على العملة الافتراضية (توكن):

en: Useful links :
ar: روابط مفيدة:

en: Back
ar: السابق

en: You successfully subscribed to the event.
ar: تم اشتراكك بنجاح.حدث.

en: You didn't configure Sagenda properly please enter your authentication code in Settings
ar: لم يتم تثبيت ساجندا بشكل صحيح الرجاء إدخال رمز التوثيق في إعدادات

en: Search for all the events between
ar: البحث فى جميع ما بين الاحداث

en: From
ar: من

en: To
ar: الى

en: Please choose a bookable item
ar: الرجاء اختيار البند المتاح للحجز

en: Location
ar: الموقع

en: Description
ar: الوصف

en: Create a free Booking Account on Sagenda!
ar: انشاء حساب مجانى للحجز على Sagenda!

en: Search
ar: بحث

en: Click an event to book It:
ar: انقر على حدث لحجزه:

en: Help
ar: مساعدة

en: No event found for the bookable item within the selected date range.
ar: لم يتم العثور على البند المتاح للحجز في نطاق التاريخ المحدد للحدث.

en: Subscription
ar: رسوم اشتراك

en: Email
ar: البريد الالكترونى

en: First Name
ar: الإسم

en: Last Name
ar: اللقب

en: Title
ar: اللقب الوظيفى

en: Mr.
ar: السيد

en: Mrs.
ar: السيدة

en: Miss
ar: الانسة

en: Dr
ar: دكتور

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Submit
ar: اشترك

en: Please fill out all the required fields
ar: يرجى ملء جميع الحقول المطلوبة

en: Successfully connected
ar: تم الاتصال بنجاح

en: Your token is wrong; please try again or generate another one in Sagenda’s backend.
ar: خطاء فى العملة الافطرادية(توكن) الخاصة بك.من فضلك حاول مرة أخرى او قم بعمل رمز آخر فى خلفية ساجندا.

en: An error has occurred. Booking wasn't saved.
ar: حدث اكتشاف خطاء.لم يتم حفظ الحجز.
